stars Climbing Europe
 nowości  forum  klub  ścianka  kurs  sekcja juniorów  teksty  topo  galerie  linki  Łukasz Wajs  english  
topo poradyenglishhomeszukaj 
 
Adlitzgraben
Adrspach
Alpy Delfinatu
Arco
Ardeche
Ayna
Bergel Piz Badile
Buoux
Calanques
Ceuse
Chamonix
Chateauvert
Cinque Torri
Costa Daurada
Crni Kal
Dachstein
Duchere
El Chorro
Ferentillo
Finale Ligure
Forada
Frankenjura
Freyr
Gesauseberge
Gritstone
Hollental
Hradok
Istria
Jura
Kamieniec
Korsyka
Kotecnik
Krym
La Riba
Leaz
Lofoty
Majorka
Marmolada
Matterhorn
Montserrat
Morskie Oko
Orpierre
Osp
Paklenica
Penon de Ifach
Portland
Presles
Rumunia
Saleve
Sanetsch
Sardynia
Sella
Sperlonga
Sulov
Tofana
Tre Cime
Triglav
Vanoise
Verdon
 

Ardeche

subiektywna ocena miejsca: ******

opracowanie: Jacek Czabański
zdjęcia: Jacek Czabański

Rejon

Ardeche to nazwa departamentu położonego na zachód od Rodanu, ok. 150 km. na południe od Lyonu. Ardeche to wschodni kraniec Masywu Centralnego (Francja).

Rodzaj wspinania

Przewodnik po Ardeche ("Ardeche - Guide des sites d'escalade") opisuje ponad 2000 dróg w 30 rejonach. Rejony te rozrzucone są jednak po całym departamencie. Dominuje szary wapień, spotykany jest jednak również granit oraz zlepieniec. Największe rejony to:

Mazet (118 dróg): przeważają drogi do 6c, jest też trochę francuskich 7-emek, wspinanie po pionowych płytach;

Chaulet (181 dróg): trochę trudniejszy, więcej dróg siódemkowych, także pionowe płyty; podobnie jak poprzedni - położony tuż nad rzeką Chassezac (jest tam po prostu ładnie);

Chauzon - Les Gens (312 dróg): jedno z najładniejszych miejsc w zakolu rzeki Ardeche, oferuje trudne wspinanie w płytach 6 i 7 (francuskie).

Chabanne (157 dróg): położone w odludnym miejscu, wysoko nad rzeką Louyre, oferuje szóstkowo - siódemkowe drogi w szarych płytach. Rejon ładny, aczkolwiek zdarza się asekuracja z prętów.

Ponadto istnieją również rejony oferujące wspinanie na własnej asekuracji, często w pięknym otoczeniu kanionu rzeki Ardeche. W takich przypadkach potrzebna jest kask oraz lina połówkowa (2*50 m.), do początku drogi trzeba bowiem często zjechać z góry (jak w Verdon).

Na drogi obite sportowo potrzebne ok. 12-15 ekspresów i koniecznie lina 60 m. Kask tylko na drogi wielowyciągowe. Wystawy ścian na ogół południowe, w związku z czym latem będzie za gorąco. W marcu było całkiem przyjemnie. Podobnie będzie jesienią.

Dokładne położenie oraz dojazd

Na Ardeche składa się 30 rejonów, z których najciekawsze leżą nad rzekami Ardeche i Chassezac (dopływy Rodanu). Dojazd bardzo wygodny autostradą z Lyonu do Marsylii (zjazd w Loriol lub Bollene). Centralny punkt rejonu: Vallon-Pont-d'Arc.

Krótka historia rejonu

Rejon stosunkowo młody, drogi ubezpieczane często z funduszy gminnych.

Prywatne doświadczenia

Osobiście polecam Chabanne (na ogół pusto) oraz Les Gens. Warto również odwiedzić Chauzon. Niekoniecznie natomiast Salavas, które jest wyślizgane i bywa zatłoczone.

Noclegi

Mnóstwo kempingów - latem rejon wypełnia się turystami. Poza sezonem również znajdzie się miejsce do spania (polecam camp Bonhomme między Ruoms a Pont d'Arc, 4 euro za noc - poza sezonem). Sklepy wspinaczkowe w Vallon-Pont-d'Arc oraz Privas i Aubenas.

Przewodniki i mapy

Przewodnik: "Ardeche - Guide des sites d'escalade" (dostępny w bibliotece Klubowej) do kupienia w sklepach wspinaczkowych i informacji turystycznej.

Inne

Zdecydowanie warto wybrać się na spływ kajakowy rzeką Ardeche z Vallon-Pont-d'Arc do Rodanu (trasa całodniowa, bez trudności). Kanion rzeki tylko trochę ustępuję wielkością słynnemu Verdon, a widoki są równie oszałamiające. Można również wybrać trudniejsze spływy innymi rzekami.
Ardeche słynie także z jaskiń z naskalnymi malowidłami: najbardziej znana to odkryta w 1994 r. Grota Chauvet w pobliżu Jaulon z rysunkami datującymi się na 32 000 lat przed Chrystusem.
Można odwiedzić ruiny zamku w Crussol, który stoi nad brzegiem Rodanu lub odwiedzić liczne zabytkowe miasteczka takie jak Alba-la-romaine, Antraigues, Balazuc, Beauchastel, Labeaume, Naves, Saint-Montan, Vinezac, Vogüé czy Banne. Ardeche skupiało również liczne ośrodki protestanckie, a zbory można zobaczyć w Vernoux, Vallon-Pont-d'Arc, Les Vans i Privas.
Niedaleko znajduje się również Avignion ze słynnym Pałacem Papieży i niedokończonym mostem ("tańczą panowie, tańczą panie na moście w Avignion"). Przy okazji naszej wizyty odwiedziliśmy także słynną winną apelację Chauteneuf du Pape.

Galeria

wawoz_resize.jpg wawoz2_resize.jpg wawoz3_resize.jpg
Ardeche
fot. Jacek Czabański
Ściany Ardeche
fot. Jacek Czabański
Ściany wąwozu Ardeche
fot. Jacek Czabański
wawoz4_resize.jpg wawoz5_resize.jpg wawoz6_resize.jpg
Pod scianą w Ardeche - nie zawsze jest lampa
fot. Jacek Czabański
Ściany wąwozu
fot. Jacek Czabański
Wąwóz Ardeche
fot. Jacek Czabański
wspin_resize.jpg
Wspinanie w Ardeche
fot. Jacek Czabański

Ardeche - komentarze

brak komentarzy.dodaj nowy komentarz

ue (c) UKA 2004
zastrzeżenia prawne
uka
Publikacja przygotowana i wydana dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej