stars Climbing Europe
 nowości  forum  klub  ścianka  kurs  sekcja juniorów  teksty  topo  galerie  linki  Łukasz Wajs  english  
topo poradyenglishhomeszukaj 
 
Adlitzgraben
Adrspach
Alpy Delfinatu
Arco
Ardeche
Ayna
Bergel Piz Badile
Buoux
Calanques
Ceuse
Chamonix
Chateauvert
Cinque Torri
Costa Daurada
Crni Kal
Dachstein
Duchere
El Chorro
Ferentillo
Finale Ligure
Forada
Frankenjura
Freyr
Gesauseberge
Gritstone
Hollental
Hradok
Istria
Jura
Kamieniec
Korsyka
Kotecnik
Krym
La Riba
Leaz
Lofoty
Majorka
Marmolada
Matterhorn
Montserrat
Morskie Oko
Orpierre
Osp
Paklenica
Penon de Ifach
Portland
Presles
Rumunia
Saleve
Sanetsch
Sardynia
Sella
Sperlonga
Sulov
Tofana
Tre Cime
Triglav
Vanoise
Verdon
 

Hradok

subiektywna ocena miejsca: ******

opracowanie: Agnieszka Romańska i Grzegorz Zieliński
zdjęcia: Agnieszka Romańska i Grzegorz Zieliński

Rejon

Hradok jest położony w paśmie górskim Vtačnik, niedaleko od miasta Zemianske Kostolany (ok. 5 km. na płd.- wsch.), Słowacja.

Rodzaj wspinania

Rejon ten tworzy ściana starego andezytowego kamieniołomu o wysokości dochodzącej do 100 m. Na ścianie poprowadzono ok. 40 dróg o trudnościach od IV do X w słowackiej wersji skali UIAA. Drogi są 1-4 wyciągowe, a wspinanie ma charakter pośredni pomiędzy typowo skałkowym i górskim.

Andezyt, z którego zbudowany jest mur skał w Hradoku to skała wulkaniczna, przypominająca nieco granit - podobne formacje, właściwości tarciowe jednak są lepsze - andezyt charakteryzuje się tarciem prawie tak dobrym jak piaskowiec, choć w przeciwieństwie do piaskowca jest skałą na tyle twardą i litą, że można bez obaw osadzać kości.

Dobre tarcie umożliwia nawet jako takie wspinanie po mokrej skale (sprawdzono osobiście). Mimo że rejon jest w dużej części pozostałością po starym kamieniołomie, to skała ma charakter naturalny, miejscami zdążyła nawet tu i ówdzie pozarastać. Przeważają chwyty obłe lub krawądkowe. Wśród formacji skalnych dominują pionowe płyty, zacięcia lub rysy, małe okapiki to raczej urozmaicenie na drodze. Pomimo, że Hradok uchodzi za jeden z lepiej ubezpieczonych rejonów na Słowacji, daleko mu nawet do polskich skałek. Dlatego obowiązkowo należy zabrać ze sobą komplet kości lub/i friendów. Stałe przeloty to ringi lub spity - na trudniejszych drogach (od 7 w górę) umieszczone co 3-4 metry, a na łatwiejszych tylko w trudniejszych miejscach. Trudniejsze drogi także niekoniecznie muszą posiadać komplet przelotów.
Sporo jest dróg dwu i trzywyciągowych o wycenach od 6 do 7 (drogi podzielone są często na trzy wyciągi, aby ułatwić prowadzenie liny - nie z powodu wysokości skały). Wycofy i powrót - zjazdami lub zejście wyjątkowo nieprzyjemną ścieżką dokoła masywu. Polecamy rejon wszystkim, którzy zamierzają potrenować przed wspinaczką górską.
Obowiązkowa droga w rejonie to "Direttissima" Hradoka (przewieszone zacięcie po klamach o wycenie "słowackie VII-" - realnie to syte VI.1+), dla ekstremalistów jest dróżka w przewieszonej płycie tuż na prawo od direttissimy, o wycenie X (poprowadzona w 2001 r.), z charakterystycznymi ringami w kolorze żółtym.

Wystawa ściany jest południowa, choć załamania muru powodują różnice w nasłonecznieniu niektórych jego fragmentów. Pomimo górskiego klimatu upalne lato nie jest odpowiednią porą na wspinanie w Hradoku. Optymalna pora roku to późna wiosna (maj-czerwiec) lub wczesna jesień (wrzesień - październik).

Dokładne położenie oraz dojazd

Należy dojechać do miejscowości Zemianske Kostolany (na trasie Previdza - Nitra) - charakterystyczny wielki komin - i skręcić w odpowiednią drogę prowadzącą w głąb masywu Vtačnika (na płd.-wschód). Droga ta prowadzi w stronę najwyższego szczytu tego masywu. Dojeżdża się po paru kilometrach do polanki (po lewej), z której startuje stroma ścieżka w górę. Na polance należy zaparkować samochód i dalej pieszo ok. 200 m. wspomnianą bardzo stromą ścieżką pod górę - na końcu polanka biwakowa. Skała jest widoczna dopiero stąd. Auto jest raczej niezbędne.

Jako że orientacja w terenie nie należy do najłatwiejszych, warto się zaopatrzyć w słowacką mapę 1:50000 tego rejonu (do nabycia w dobrych sklepach i księgarniach turystycznych w Polsce) lub wybrać się tam z kimś kto już był wcześniej w rejonie.

Krótka historia rejonu

Hradok jest odwiedzany przez wspinaczy co najmniej od lat 80-tych XX w., a możliwe że nawet wcześniej (jest to pozostałość po wielkim kamieniołomie andezytu, wspinanie zaczęło się prawdopodobnie niedługo po zakończeniu eksploatacji kamienia). Charakter wspinania - skałkowo-górski, przeważają raczej formacje pionowe, niespecjalnie rokujące na prowadzenie bardzo trudnych dróg, wyjątek - poprowadzona w 2001 r. "Superparada" Tomasa Pilki [10- lub 10 UIAA].
Polacy jeżdżą tu od kilkunastu lat.

Prywatne doświadczenia

"Diretissima Hradoka" 7- [słowackie :)] to droga obok której nie można przejść obojętnie, jest wizytówką rejonu.
Z pozostałych dróg w zasadzie każda jest na swój sposób warta polecenia.

Noclegi i inne patenty

Miejsce na biwak znajduje się na małej, acz sympatycznej polance tuż przy ścianie, miejsca jest na kilkanaście namiotów. Wąska ścieżka w dół prowadzi do lodowatego strumyczka - jedynego źródła wody (ok. 50 m. od biwaku). W weekendy polanka jest oblegana przez autochtonów. Prowiant i piwo w Zemianskich Kostolanach.

Przewodniki i mapy, strony www

http://www.jamesak.sk/sprskalk.htm

Inne

Zamek w Bojnicach koło Previdzy [ok. 30 km. na płn.-zach.] - przykład wyrafinowanego kiczu (mniej więcej cos w stylu zamków Ludwika Bawarskiego, mieszanina różnych stylów z przewagą operetkowego), na początku maja odbywa się tam impreza pt. "festiwal duchów i czarów". Dla amatorów wędrówek - pasmo Vtaćnika do dyspozycji.

Galeria

andrzej_mirek_1_resize.jpg andrzej_mirek_2_resize.jpg sciana_1_resize.jpg
Wspinaczka na głównej ścianie Hradoka
arch. A. Romańska i G. Zieliński
Wspinaczka na głównej ścianie Hradoka
arch. A. Romańska i G. Zieliński
Hradok
arch. A. Romańska i G. Zieliński
sciana_2_resize.jpg sciana_na_przeciw_wlasciwej_resize.jpg
Główna ściana Hradoka
arch. A. Romańska i G. Zieliński
Jedna ze ścian Hradoka
arch. A. Romańska i G. Zieliński

Hradok - komentarze

brak komentarzy.dodaj nowy komentarz

ue (c) UKA 2004
zastrzeżenia prawne
uka
Publikacja przygotowana i wydana dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej