stars Climbing Europe
 nowości  forum  klub  ścianka  kurs  sekcja juniorów  teksty  topo  galerie  linki  Łukasz Wajs  english  
topo poradyenglishhomeszukaj 
 
Adlitzgraben
Adrspach
Alpy Delfinatu
Arco
Ardeche
Ayna
Bergel Piz Badile
Buoux
Calanques
Ceuse
Chamonix
Chateauvert
Cinque Torri
Costa Daurada
Crni Kal
Dachstein
Duchere
El Chorro
Ferentillo
Finale Ligure
Forada
Frankenjura
Freyr
Gesauseberge
Gritstone
Hollental
Hradok
Istria
Jura
Kamieniec
Korsyka
Kotecnik
Krym
La Riba
Leaz
Lofoty
Majorka
Marmolada
Matterhorn
Montserrat
Morskie Oko
Orpierre
Osp
Paklenica
Penon de Ifach
Portland
Presles
Rumunia
Saleve
Sanetsch
Sardynia
Sella
Sperlonga
Sulov
Tofana
Tre Cime
Triglav
Vanoise
Verdon
 

Krym

subiektywna ocena miejsca: ******

opracowanie: Anna Boniewicz
zdjęcia: Marta Czajkowska

Rejon

Krym ( Ukraina, półwysep nad Morzem Czarnym) to bardzo ogólne określenie dla rejonu wspinaczkowego. Tak naprawdę jest tu wiele rejonów, dla przykładu wymienię na razie te, w których się wspinałam, bo tylko je mogę ocenić: Nikita ******, Saricz ******, Kryło Liebiedzia ******, Kuszkaja ******.

Rodzaj wspinania

Skały krymskie są z wapienia i dolomitu, tarcie jest znacznie lepsze niż na naszej Jurze. Większość ścian ma wystawę południową.

Sezon wspinaczkowy trwa od kwietnia do października. Najlepiej wspinać się wiosną i jesienią (ja byłam we wrześniu i gorąco polecam ten okres). Lipiec i sierpień są podobno zbyt upalne, choć znam i takich, którzy wspinali się w tym okresie i byli zadowoleni.

Krym obfituje zarówno w drogi jednowyciągowe jak i wielowyciągowe (ściany nawet do 600 metrów).

W większości, drogi są bardzo dobrze ubezpieczone (choć zdarzają się miejscowe spity, które nie u każdego wzbudzą zaufanie, a np. w Sariczu zjeżdża się z zardzewiałych szekli), są ringi zjazdowe (zwykle jednak tylko jeden punkt), ale warto mieć kości, friendy / heksy i kask, szczególnie na drogach wielowyciągowych (nawet jeśli miejscowi utrzymują, że są świetnie ubezpieczone).

Trudność - generalnie drogi są raczej trudne, mało jest dróg o trudnościach 6a (w skali francuskiej) i łatwiejszych. Skala trudności przypomina skalę francuską, ale jest w stosunku do niej zaniżona mniej więcej o jeden stopień, np. krymskie 6a to francuskie 6b.

Rejony:

Bakczysaraj - wielkie wąwozy z ciągnącymi się murami skalnymi z przewieszeniami i okapami; ok. 70 dróg wspinaczkowych o trudnościach od 6a do 7c+; w sierpniu br. nie było spitów, ale podobno już zaczynają ponownie ospitowywać ten rejon (informacja od Marty Czajkowskiej).

Okolice Jałty

  • Nikita - największy ogródek skalny Krymu, rejon bardzo popularny, tłumy w weekendy, ok. 60 dróg o trudnościach od 5a do 8c+ (trochę łatwych dróg (od 5a do 6b+) w dwóch pierwszych sektorach, głównie drogi 7a-8a na 100 metrowym murze skalnym. Dojazd: autobus lub trolejbus z Jałty, należy wysiąść w Nikicie przy sklepie.
  • Ałupka - dwie skały: Ai-Nikola i Alim widoczne z drogi Jałta - Ałupka. Jedenaście dróg, o trudnościach 5c - 7b+. Ze względu na nadmierne ucywilizowanie okolicy należy podobno być czujnym nocując pod skałami, ale za to łatwo znaleźć tanią kwaterę.
  • Krasnyj Kamien - ogromna skała z trudnymi drogami (tylko dwie drogi łatwiejsze niż 7a). Dojazd: ponad 13 km od Jałty w kierunku Ałuszty; należy wysiąść na przystanku Krasnokamienka (przed zjazdem do Arteka), dalej jakieś pół godziny spacerkiem w górę. Nocleg w namiocie pod skałami, sklep w wiosce. W pobliżu znajduje się jeziorko.
  • Foros - rejony przy drodze do Sewastopola na zachód od Forosu. Drogi o trudnościach 5c - 7c+. Praktycznie wszystkie drogi mają południową ekspozycję. Rejony wielowyciągowe: Kant Forosu (lewa część góry Mshatka-Kaya-Si), Parus (masyw Chelebi) i Łaspi (góra Kush-Kaya, gdzie podobno można się wspinać cały rok ze względu na ciepły mikro-klimat).
  • Rejon jednowyciągowy: Przylądek Saricz(najbardziej na południe wysunięty punkt Krymu), dużo dróg. Minusem wspinania tam jest bliskość drogi i hałas przejeżdżających pojazdów. Dojazd autobusem lub marszrutką do Forosu, dalej spacerkiem lub okazją. Nocleg pod skałami.
  • Simieiz - dwie skały: Krylo Liebiedzia - piękna samotna skała nad brzegiem morza (wieje!!!) i Koszka; w sumie 25 dróg, w tym dwu - i trzywyciągowe o trudnościach 5c - 8a.

Simferopol - w pobliżu Jaskini Marmurowej jest kilka obitych dróg

Dokładne położenie oraz dojazd

Najlepiej jest dostać się do Simferopola, skąd trolejbusem do Jałty (jeśli ma się w planach rejony na wybrzeżu) lub pociągiem na Sewastopol (planując wspinanie i/lub zwiedzanie w Bakczysaraju). Z Jałty i Sewastopola można się bez problemu dostać autobusami lub busami (tzw. marszrutkami) do wybranych rejonów wspinaczkowych.

Dojazd do Simferopola:

  1. Najprościej jest dojechać pociągiem bezpośrednim z Warszawy do Simferopola. Jest to pociąg pospieszny i odjeżdża we wtorki i soboty o 22:05 oraz w czwartki i niedziele o 6:25 z Dworca Centralnego w Warszawie. Koszt biletu: 193 zł (+ 91 zł dopłaty za wagon sypialny).
  2. W pozostałe dni tygodnia i/lub dla bardziej oszczędnych proponuje dojazd "kombinowany" - pociągiem do Rawy Ruskiej, stamtąd busem (tzw. marszrutką) do Lwowa, skąd już znowu pociągiem do Simferopola.
  3. Można (także tanio) autobusem z Warszawy lub Przemyśla do Lwowa, a następnie pociągiem do Simferopola.
  4. Samochód - na Krymie drogi są dobre, nie wiem jak w pozostałej części kraju.

Uwaga! Przy wjeździe na Ukrainę należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne (ok. 20 zł.)

Prywatne doświadczenia

Na Krymie jest mało wspinania dla osób, które wspinają się na drogach łatwiejszych niż 6b, dlatego ja się przesadnie dużo niestety nie powspinałam. Polecam Kryło Liebiedzia, bo jest tam naprawdę pięknie (choć wcale nie tak dużo dróg) i Nikitę (największy wybór dróg, a i można łatwo "zasięgnąć języka" na temat innych rejonów), a także Kush - Kaya (wielowyciągowe drogi, niby taka skałka, a okazuje się, że można tu przeżyć przygodę, np. ja i moja partnerka Sylwia "złapałyśmy kibel" w ścianie - a w nocy na wietrze nawet na Krymie bywa bardzo zimno!!!).
My byliśmy zachwyceni - ciepło, blisko do morza, pięknie, tanio, przesympatyczni ludzie, arbuzy i melony.

Noclegi i inne patenty

Moim zdaniem wszędzie można nocować "na dziko", my nie mieliśmy nawet namiotu i spaliśmy "pod chmurką". W każdej miejscowości łatwo jest znaleźć tanie kwatery. Można też mieszkać w Jałcie i dojeżdżać codziennie do wybranych rejonów wspinaczkowych.

Przewodniki i mapy, strony www

Mapy Krymu można bez problemu kupić na dworcu kolejowym w Simferopolu.

Jest trochę przewodników turystycznych po Krymie, ale o wspinaczkowym przewodniku w formie książkowej nic mi nie wiadomo.

My korzystaliśmy z ukraińskiego przewodnika "Rocks near the sea (Mountaineering in Crimea)" (A.N. Shcherbakov, Sevastopol 1992), a także pytaliśmy miejscowych wspinaczy (najłatwiej w Nikicie, która jest bardzo popularnym rejonem i zawsze można tam kogoś spotkać).

Najlepszym źródłem informacji dla wyjeżdżających na Krym w celach wspinaczkowych ze znanych mi źródeł jest następująca rosyjska strona:

http://www.risk.ru/eng/regions/crimea/index.html

Polskie strony o wspinaniu na Krymie:

http://www.student.euv-frankfurt-o.de/~euv01553/wspinanie.htm http://www.wspinanie.pl/topo/ukraina

Dobrym źródłem informacji dla wybierających się na Krym jest artykuł Bartka Walczaka "Krym-zapomniany raj" opublikowany w "Górach"(nr 81, luty 2001), z niego też pochodzi duża część informacji, które podałam.

Inne

Bakczysaraj: pałac chana z połowy XVI wieku i otaczająca go dzielnica tatarska, Uspienski Monastyr, skalne miasto Czufut-kale, położone na szczycie góry, średniowieczna twierdza Karaimów.
Inne miasta skalne: Kaczy Kalon, Eski Kermen i Mangup-Kale

Rejon Demerdżi z gigantycznymi głazami (nadającymi się do bulderowania !!! wg informacji Marty Czajkowskiej)

A poza tym można się kąpać w morzu i opalać, co wcale nie jest nieprzyjemne!!!

Galeria

00002_resize.jpg 00003_resize.jpg 00006_resize.jpg
Krym
fot. Marta Czajkowska
Krym
fot. Marta Czajkowska
Krym
fot. Marta Czajkowska
00007_resize.jpg 00011_resize.jpg 00015_resize.jpg
Krym
fot. Marta Czajkowska
Krym
fot. Marta Czajkowska
Krym
fot. Marta Czajkowska
00022_resize.jpg 00024_resize.jpg 00031_resize.jpg
Krym
fot. Marta Czajkowska
Krym
fot. Marta Czajkowska
Krym
fot. Marta Czajkowska
00037_resize.jpg 0008_resize.jpg 00112_resize.jpg
Krym
fot. Marta Czajkowska
Dolina przywidzeń
fot. Marta Czajkowska
Krym
fot. Marta Czajkowska
demerdzi_resize.jpg demerdzi2_resize.jpg demerdzi_dolina_przewidzen_resize.jpg
Demerdżi
fot. Marta Czajkowska
Demerdżi
fot. Marta Czajkowska
Demerdżi, Dolina przywidzeń
fot. Marta Czajkowska
foros_resize.jpg krylo_lebedya_resize.jpg nikita_resize.jpg
Foros
fot. Marta Czajkowska
Kryło Lebiedia
fot. Marta Czajkowska
Rejon Nikita
fot. Marta Czajkowska
nikita2_resize.jpg nikita3_resize.jpg nikita_benefis7a_resize.jpg
Rejon Nikita
fot. Marta Czajkowska
Rejon Nikita
fot. Marta Czajkowska
Rejon Nikita, droga "Benefis" (7a)
fot. Marta Czajkowska
nikita_kingkong_7b_resize.jpg nowy_01_resize.jpg nowy_02_resize.jpg
Rejon Nikita, droga "King Kong" (7b+)
fot. Marta Czajkowska
Nowy Świat
fot. Marta Czajkowska
Góra Sokół - Nowy Świat
fot. Marta Czajkowska
nowy_03_resize.jpg sarycz_resize.jpg sarycz1_resize.jpg
Nowy Świat
fot. Marta Czajkowska
Sarycz
fot. Marta Czajkowska
Sarycz
fot. Marta Czajkowska

Krym - komentarze

brak komentarzy.dodaj nowy komentarz

ue (c) UKA 2004
zastrzeżenia prawne
uka
Publikacja przygotowana i wydana dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej