stars Climbing Europe
 nowości  forum  klub  ścianka  kurs  sekcja juniorów  teksty  topo  galerie  linki  Łukasz Wajs  english  
topo poradyenglishhomeszukaj 
 
Adlitzgraben
Adrspach
Alpy Delfinatu
Arco
Ardeche
Ayna
Bergel Piz Badile
Buoux
Calanques
Ceuse
Chamonix
Chateauvert
Cinque Torri
Costa Daurada
Crni Kal
Dachstein
Duchere
El Chorro
Ferentillo
Finale Ligure
Forada
Frankenjura
Freyr
Gesauseberge
Gritstone
Hollental
Hradok
Istria
Jura
Kamieniec
Korsyka
Kotecnik
Krym
La Riba
Leaz
Lofoty
Majorka
Marmolada
Matterhorn
Montserrat
Morskie Oko
Orpierre
Osp
Paklenica
Penon de Ifach
Portland
Presles
Rumunia
Saleve
Sanetsch
Sardynia
Sella
Sperlonga
Sulov
Tofana
Tre Cime
Triglav
Vanoise
Verdon
 

Freyr

subiektywna ocena miejsca: ******

opracowanie: Grzegorz Zieliński i Agnieszka Romańska
zdjęcia: Grzegorz Zieliński i Agnieszka Romańska

Rejon

Freyr leży w Ardenach, w dolinie Mozy (nad samą rzeką), kilka kilometrów od miasteczka Dinant, w Belgii. Przybliżona lokalizacja - na załączonej mapce.

belgia_namur_map_sml
Freyr - lokalizacja

Rodzaj wspinania

Największa z wapiennych ścian nad brzegiem Mozy - Al'Legne wznosi się na wysokość 125 m., pozostałe "mniejsze" ściany osiągają od 40 do 100 m. Wystawa ścian jest zazwyczaj południowa lub południowo-zachodnia, podnóże skał tonie jednak w lesie i oferuje przyjemny cień. Problemowa ścianka z najtrudniejszą drogą we Freyr (8b+) ma wystawę północną i w porównaniu z pozostałymi ścianami można ją nazwać "bulderową".

Wspinacz spragniony wypróbowania swoich sił w przewieszeniach, nie znajdzie tutaj dla siebie dużego wyboru dróg. Kąty ostre z podłożem tworzą tylko skały w sektorach Schwarzenegger - Al'Legne i problemowa ścianka "na plecach" Merinos oraz nieliczne drogi w innych sektorach (np. Jeunesse- "Welcome to the Machnie" syte 7a - POLECAMY!). Większość dróg oferuje wspinanie zazwyczaj po krawądkach w formacjach płytowych i lekko przewieszonych lub w rysach i zacięciach. Wcale nie oznacza to, że łatwo tutaj o wysoko wyceniony onsajt. Wprost przeciwnie! Drogi są dość ostro wycenione (są mniej więcej o 0.5 - 1 stopień trudniejsze niż analogicznie wycenione drogi we Francji) i w niczym nie przypominają rodzimego wyślizganego wapienia.

Freyr jest również doskonałym miejscem treningowym przed wyjazdem w góry. Drogi mają po dwa, trzy wyciągi, z których każdy ma jednak swoją nazwę i stanowi osobną drogę wspinaczkową. Trudniejsze drogi na Al'Legne zaczynają się w połowie ściany i aby do nich dojść należy pokonać pierwszy wyciąg zazwyczaj około 6a (co odpowiada naszemu VI.1). Jeżeli jednak nie macie zbyt wiele czasu do dyspozycji a chcecie się do czegoś przystawić radzimy udać się na Le Pape i w dolne partie Al'Legne, gdzie trudniejsze drogi startują z ziemi i można zakończyć wspinanie po pierwszym wyciągu.

Dokładne położenie oraz dojazd

Ściany wspinaczkowe leżą po przeciwnej strony Mozy niż miasteczko Freyr, więc aby dotrzeć do rejonu należy kierować się (jadąc z Brukseli) na odległe o około 6 km. na północ Dinant (nie ma mostu ani innej przeprawy przez rzekę w najbliższej okolicy). Jadąc samochodem z Brukseli należy się kierować na Namur-Dinant.

Wypróbowany patent na dojazd z Warszawy (bez samochodu):

Autokarem do Brukseli - przyjazd na Dworzec Północny (uwaga: w niedziele i święta funkcjonują tam tylko automaty z Coca-Colą).
Z Brukseli do Dinant pociągiem, cena około 40 zł.
Z Dinant autobusem nr 25 w stronę Beauraing za 5 zł (uwaga: w niedziele i święta jeżdżą tylko dwa dziennie). Z autobusu wysiada się w Plateau of Freyr tuż przy campingu.
(uwaga - ceny z 2000 r., obecnie wszystko w euro i pewnie drożej)

Krótka historia rejonu

Rejon (jak i inne rejony wspinaczkowe w Ardenach) znany od dawna, wspinaczkę uprawia się tu od początku XX w., nawet zabił się tu (w innym rejonie, niedaleko od Freyr) jeden z belgijskich królów (w latach 20-tych lub 30-tych). Freyr jest najbardziej sportowym rejonem Belgii, są tu drogi do 8b+ (wyceny dużo ostrzejsze niż w typowej skali francuskiej).

Prywatne doświadczenia

"Welcome to the machine" 7a - jedna z nielicznych przewieszonych dróg, w innym rejonie to by było 7b.
W zasadzie każda droga jest warta polecenia, czasem tylko asekuracja bywa nieco "moralna".

Noclegi i inne patenty

Spanie na campingu tuż nad skałami (duża, malownicza łąka). Opłata za camping, który jest własnością klubu wynosiła w 2000 r. 5 zł. za dobę dla członków klubu i 10 zł. dla niezrzeszonych. Płaci się z góry i można zostać poproszonym o pokazanie legitymacji. Tzn. na pewno proszono o nią Holendrów, którzy są we Freyr miejscowym gatunkiem stonki. Dlatego dla świętego spokoju należy zabrać ze sobą legitymację lub podobny do niej dokument.
Inne opłaty to prysznic - 5 zł., automat na monety (jak powyżej - ceny z 2000 r.).

Przewodniki i mapy, strony www

Przewodnik:
"Freyr. Topographie des rochers" z 1993 dostępny jest w Klubie.
Można go również kupić w knajpie koło pola namiotowego, po drugiej stronie drogi (tylko jeden z trzech tamtejszych lokali jest otaczany kultem przez wspinaczy i innych gości, łatwo go poznać po braku wolnych miejsc i jednoczesnych pustkach w dwóch sąsiednich lokalach). Przewodnik można też pewnie nabyć w Brukseli, ale nie bardzo wiadomo gdzie...

Bardzo dużo wiadomości w internecie - kilka adresów (stan na 2003 r.):

Inne

Belgijską specjalnością jest fantastyczne PIWO, którego doliczono się tam aż 500 (słownie: pięćset) gatunków, z których w miejscowej knajpie dostępnych jest około trzydziestu. Ceny od 5,5 do 12,5 zł. za 25 cl lub 33 cl. Prawie każde jest najwyższej klasy - warto więc zarezerwować sobie trochę kasy na wieczorne atrakcje.

Galeria

allegne_resize.jpg allegne_rysa_6b_resize.jpg grzesiek_zielinski_6c_resize.jpg
Sektor Al'Legne
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Al'Legne - rysa 6b
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Grzesiek Zieliński na drodze 6c
arch. A. Romańska, G. Zieliński
louis_philippe_1_resize.jpg marzena_wypychowska_6c_resize.jpg tete_du_lion_1_resize.jpg
Louis Philippe
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Marzena Wypychowska na drodze 6c
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Tete du Lion
arch. A. Romańska, G. Zieliński
tete_du_lion_2_resize.jpg
Tete du Lion
arch. A. Romańska, G. Zieliński

Freyr - komentarze

brak komentarzy.dodaj nowy komentarz

ue (c) UKA 2004
zastrzeżenia prawne
uka
Publikacja przygotowana i wydana dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej