stars Climbing Europe
 nowości  forum  klub  ścianka  kurs  sekcja juniorów  teksty  topo  galerie  linki  Łukasz Wajs  english  
topo poradyenglishhomeszukaj 
 
Adlitzgraben
Adrspach
Alpy Delfinatu
Arco
Ardeche
Ayna
Bergel Piz Badile
Buoux
Calanques
Ceuse
Chamonix
Chateauvert
Cinque Torri
Costa Daurada
Crni Kal
Dachstein
Duchere
El Chorro
Ferentillo
Finale Ligure
Forada
Frankenjura
Freyr
Gesauseberge
Gritstone
Hollental
Hradok
Istria
Jura
Kamieniec
Korsyka
Kotecnik
Krym
La Riba
Leaz
Lofoty
Majorka
Marmolada
Matterhorn
Montserrat
Morskie Oko
Orpierre
Osp
Paklenica
Penon de Ifach
Portland
Presles
Rumunia
Saleve
Sanetsch
Sardynia
Sella
Sperlonga
Sulov
Tofana
Tre Cime
Triglav
Vanoise
Verdon
 

Zobacz tabelę - skrócona charakterystyka wszystkich rejonów.

Zobacz tabelę - zestawienie wspinaczkowych skal trudności.

Jak omówione zostały poszczególne rejony?

Opisy rejonów zostały opracowane na podstawie doświadczeń z wakacyjnych wyjazdów członków i sympatyków Klubu. Opisy te zawierają zarówno informacje o rejonach, jak i nasze subiektywne wrażenia a przygotowywane zostały w celu ułatwienia Wam wyboru miejsca kolejnego wyjazdu. Autorzy opisów mieli pewną dowolność, jednakże omawiali rejony według następującego schematu:

  1. Rejon - jego pełna nazwa, oraz ilość gwiazdek przyznawanych subiektywnie przez omawiającego (w skali od 1-6);
  2. Dokładne położenie oraz dojazd - w miarę możliwości omówiony szczegółowo.
  3. Krótka historia rejonu - bardzo ogólne omówienie najważniejszych elementów historii wspinania w danym rejonie. Nie należy się tu jednak spodziewać szczegółowych rozpraw historycznych. Znalazły się tu jedynie najważniejsze fakty oraz, jeżeli to istotne, omówione zostały wydarzenia, które w jakiś sposób przyczyniają się do przybliżenia charakteru danego rejonu.
  4. Rodzaj wspinania - ten punkt zawiera najwięcej informacji: dowiemy się, z czego rejon jest znany i czy jest popularny; jakiego rodzaju skałę napotkamy, jaki jest zakres trudności (dla początkujących - do francuskiego 6c, średnio zaawansowanych - 7a-c, zaawansowanych - 8a i więcej), rodzaj asekuracji, wymagany sprzęt, wreszcie znajdziecie tu informacje o wystawie ścian, najlepszych miesiącach na wspinanie oraz charakterze dróg (skałkowe, wielowyciągowe).
  5. Prywatne doświadczenia. Tu autor opisu uzasadnia ilość przyznanych gwiazdek w pierwszym punkcie. Omawia też rzeczy, które niekoniecznie znajdziecie w klasycznych przewodnikach. Dowiecie się, co jest szczególnie godne polecenia.
  6. Noclegi i inne patenty - kolejki górskie, sklepy wspinaczkowe, supermarkety, opłaty specjalne i wszystkie inne rzeczy, o których powinniście wiedzieć udając się w dany rejon.
  7. Przewodniki i mapy, a także strony www, gdzie można znaleźć informacje o danym rejonie.
  8. Inne: co warto zwiedzić w okolicy - zabytki, inne ciekawe miejsca, alternatywa na dni odpoczynkowe oraz wskazania na inne rejony wspinaczkowe w okolicy.

To co znajduje się na naszej płycie jest początkiem otwartej bazy na stronie www.uka.pl. Znajdą się tam nie tylko informacje zawarte na tej płycie; informacje te będą na bieżąco uzupełniane, dodawane będą także nowe rejony, a każdy z Was będzie mógł uzupełnić zawarte w bazie informacje i omówić dowolny wybrany przez siebie rejon. Zakładamy, że baza stanie się cennym źródłem informacji dla każdego wybierającego cel nie tylko wakacyjnych, wspinaczkowych podróży.

Jeżeli uważacie, że podawane przez nas informacje, należałoby uściślić lub zweryfikować - prosimy o kontakt i zapraszamy do współtworzenia bazy informacji o rejonach wspinaczkowych Europy.

Jakub Radziejowski

ue (c) UKA 2004
zastrzeżenia prawne
uka
Publikacja przygotowana i wydana dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej