stars Climbing Europe
 nowości  forum  klub  ścianka  kurs  sekcja juniorów  teksty  topo  galerie  linki  Łukasz Wajs  english  
topo poradyenglishhomeszukaj 
 
Adlitzgraben
Adrspach
Alpy Delfinatu
Arco
Ardeche
Ayna
Bergel Piz Badile
Buoux
Calanques
Ceuse
Chamonix
Chateauvert
Cinque Torri
Costa Daurada
Crni Kal
Dachstein
Duchere
El Chorro
Ferentillo
Finale Ligure
Forada
Frankenjura
Freyr
Gesauseberge
Gritstone
Hollental
Hradok
Istria
Jura
Kamieniec
Korsyka
Kotecnik
Krym
La Riba
Leaz
Lofoty
Majorka
Marmolada
Matterhorn
Montserrat
Morskie Oko
Orpierre
Osp
Paklenica
Penon de Ifach
Portland
Presles
Rumunia
Saleve
Sanetsch
Sardynia
Sella
Sperlonga
Sulov
Tofana
Tre Cime
Triglav
Vanoise
Verdon
 

Gritstone

opracowanie: Maciej Bazała
zdjęcia: Maciej Bazała

Rejon

Rejony gritowe, północna Anglia:

Stanage: ******
Froggatt: ******
Almscliff: ******
Rylstone: ******
Caely Boulders: ******

Rodzaj wspinania

Stanage: Najsłynniejszy rejon gritowy o wielkich tradycjach - tu wspinaczkę sportową uprawia się od XIX wieku... Najdłuższe drogi w tym rejonie (do 23 m.) są w ogóle najdłuższymi w tego rodzaju skale. Gritstone posiada świetne właściwości tarciowe, naturalna rzeźba (mnogość pionowych i poziomych rys) umożliwia dobrą asekurację na drogach klasycznych. Stałych punktów asekuracyjnych zasadniczo tutaj nie ma. Mamy za to świetną szkołę wspinaczki z klinowaniem rąk i nóg. Do najznaczniejszych przykładów dróg wspinaczkowych należą: Heaven Crack (VD), Hollybush Crack (VD), Robin Hood Right-hand Buttress Direct (HS), Crack and Corner (HVD) - stosunkowo mocno wyślizgane. Mniej śliskie są: Congo Corner (HVS 5b), The Scoop (HVS 5a), Hargreaves Original Route (VS 4c). Dla bardziej wprawionych (także psychicznie) wspinaczy: Flying Buttress Direct (HVS 5b), Tippler (E1 5b) i Dangler (E2 5c).

Froggatt: to sąsiadujący ze Stanage próg skalny, o nieco mniejszych rozmiarach - do 17 m. wysokości. Dawniej, część tej grupy skalnej była wykorzystywana jako kamieniołom, stąd we Froggatt spotkać można różnorodne formacje skalne. Miejsce to jest jednak znane z wyjątkowo ciekawych ruchów w płytach. Korzystna wystawa umożliwia wspinaczkę nawet w zimowe, lecz pełne słońca dni.

Przygodę we Froggatt zacząć można od Sunset Slab (VS 4b), dalej Three Pebble Slab (E1 5a), a jeżeli umiejętności pozwolą, to Long John's Slab (E3-ish 5c), Downhill Racer (E4 6a) i Hairless Heart (E5 6a). Za najpiękniejsze wspinaczki uważa się: Valkyrie (HVS 5a) i Beau Geste (E7 6c).

Almscliff: nieduża grupa skalna, położona na niewysokim wzgórzu, gdzie udało się poprowadzić aż 100 dróg wspinaczkowych! Najciekawsze to: Great Western (HVS 5b), Fluted Columns (VD) i Wall of Horrors (E3). Bardzo ciekawe miejsce do uprawiania boulderingu.

Dokładne położenie oraz dojazd

Hrabstwo Derbyshire, park narodowy Peak District. Stanage, Froggatt.
Położenie: kilkanaście kilometrów na zachód od Sheffield;
Dojazd: od północy drogą nr B6054 z Sheffield do Calver, w lecie z dworca głównego w Sheffield kursuje regularnie autobus: Stanage Bus.
Mapa - dostępna pod adresem: http://www.streetmap.co.uk

Hrabstwo Yorkshire: Almscliff, Rylstone, Caely Boulders - położone w pobliżu rejony, z których najsłynniejszy to Almscliff.
Położenie: w połowie drogi pomiędzy Leeds a Harrogate.
Dojazd: najlepiej samochodem, skręcając z drogi Otley - Harrogate na skrzyżowaniach Otley-Harrogate Road na zakręcie North Rigton, bądź w Gravelly Hill Lane. Specjalne miejsce do parkowania po zachodniej stronie grupy skalnej. Najbliższy przystanek autobusowy oddalony jest o 30 minut marszu - w miejscowości Huby.
Mapa - dostępna pod adresem: http://www.streetmap.co.uk

Prywatne doświadczenia

Jedna z najpiękniejszych dróg w gricie: Great Western (**** HVS 5a) - w przewodniku "Yorkshire gritstone" maksymalna liczba gwiazdek wynosi ***. Tylko dla tej jedynej drogi zaproponowano ****.

Niewątpliwie najpiękniejsze jest Stanage - to niesamowite miejsce: 20 - 23 m. próg skalny o długości 6km., stanowiący granicę między hrabstwami Yorkshire i Derbyshire. Yorkshire jest w tym miejscu jednym, płaskim polem wrzosów aż po horyzont; po czym nagle teren urywa się gritowym progiem i schodzi w dolinę, za którą jest już kraina wzgórz - Derbyshire. Niesamowite widoki!

Kilka uwag, co do skali wspinaczkowej: jest ona dwuczłonowa - tradycyjna. Pierwszy człon określający piękno drogi i jej powagę (prawdopodobieństwo zrobienia sobie krzywdy), a drugi stanowi notę czysto techniczną. I tak:

  • HS (hard severe)- łatwo się asekurować,
  • HVS (hard very severe)- - trzeba się trochę postarać, ale z mechanicznymi kośćmi nie ma problemu.
  • E1 - trzeba już stosować patenty w stylu roksy nr 1 i 2 osadzane w bliskich szczelinach i służące jako jeden punkt asekuracyjny.
  • Jak musi wyglądać E 10?

Wycena techniczne wygląda podobnie, jak skala francuska, przeciętnie jednak, w Anglii wycena jest obniżona o 2 stopnie, przy czym w Yorkshire - 3. I tak w Stanage 5b = francuskie 6a, natomiast to samo 5b w Almscliff będzie bardziej przypominało już francuskie 6b.

Lipiec i sierpień 1998 spędziłem w Leeds, odbywając praktykę studencką w jednym z tamtejszych szpitali. W Anglii spotkałem się z niezwykłą uprzejmością i gościnnością. Z jednej strony na pewno dobrze się złożyło, że lekarz, który kierował moim stażem, sam był wspinaczem i mogliśmy razem jeździć w skałki, a z drugiej - wszyscy w najbliższym otoczeniu (także wspinaczkowym) chętni byli do pomocy i pokazywania innych rejonów. Na pomoc miejscowych na pewno można liczyć!

Noclegi i inne patenty

Uważam, że wspinanie w gricie najlepiej potraktować jako dodatek do zajęć wykonywanych w nieodległym mieście, lub "objazdowo". W drugim przypadku trzeba szukać pól namiotowych BMC, choć miejscowi czasem sypiają na dziko (na przykład w Stanage istnieje skalna jaskinia, w której można schronić się przed deszczem), to jednak z jednej strony nie jest dozwolone, a z drugiej - w sąsiedztwie większości skał trudno o wodę pitną. Należy zwykle zabrać jej zapas ze sobą, bo często nie ma nawet możliwości kupienia czegoś do picia na miejscu.
Najbardziej praktyczne jest chyba robienie zakupów w TESCO (najtańsze supermarkety w Anglii).
Ceny ścianek wspinaczkowych w Leeds: bouldering - 3 funty; cała ściana poza godzinami szczytu 3,75 funta; w godzinach szczytu 4,75 funta.

Przewodniki i mapy, strony www

http://www.ukclimbing.com/databases/crags

Inne

Na dni odpoczynkowe można zaplanować wycieczki po okolicy: przede wszystkim wędrówki po parku narodowym Peak District - wszak to właśnie są "Wichrowe wzgórza" ze słynnej książki Emilliy Brontë. Dłuuugie spacery ścieżkami wijącymi się wśród wrzosów, wyprowadzającymi na coraz to nowe pagóry.
Chatsworth: w hrabstwie Derbyshire - pałac z niezwykle ciekawym ogrodem (tu dowiemy się, co oznacza słowo "pinetum"...)
York: słynne stare miasto uniwersyteckie w Yorkshire, z najważniejszą, obok Canterbury, średniowieczną katedrą (witraże!).
Whitby: port na wschodnim wybrzeżu Anglii, skąd kapitan Cook wyruszał w swoje słynne podróże - małe, ale niezwykle urokliwe.
Harrogate - miejscowość uzdrowiskowa - klimat jak w Ciechocinku, choć może trochę więcej ciekawych letnich wydarzeń...
Same Leeds i Sheffield nie są szczególnie ciekawe - jako dawne przemysłowe miasta posiadają szarą zabudowę, także w porównaniu z Londynem, czy Edynburgiem, jest tam znacznie mniej ciekawych wydarzeń artystycznych. Niemniej do Sheffield jeżdżą studiować ci, którzy myślą o wspinaniu!
W Sheffield istnieją dwie dobre ściany wspinaczkowe: "The Foundry" i "The Edge". Polecam tę drugą, ze względu na szczególnie rozbudowany panel boulderingowy.

Galeria

bouldering_w_almscliff_resize.jpg w_stanage_z_miejscowym_resize.jpg
Bouldering w Almscliff
arch. Maciej Bazała
W Stanage z miejscowym
arch. Maciej Bazała

Gritstone - komentarze

brak komentarzy.dodaj nowy komentarz

ue (c) UKA 2004
zastrzeżenia prawne
uka
Publikacja przygotowana i wydana dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej