stars Climbing Europe
 nowości  forum  klub  ścianka  kurs  sekcja juniorów  teksty  topo  galerie  linki  Łukasz Wajs  english  
topo poradyenglishhomeszukaj 
 
Adlitzgraben
Adrspach
Alpy Delfinatu
Arco
Ardeche
Ayna
Bergel Piz Badile
Buoux
Calanques
Ceuse
Chamonix
Chateauvert
Cinque Torri
Costa Daurada
Crni Kal
Dachstein
Duchere
El Chorro
Ferentillo
Finale Ligure
Forada
Frankenjura
Freyr
Gesauseberge
Gritstone
Hollental
Hradok
Istria
Jura
Kamieniec
Korsyka
Kotecnik
Krym
La Riba
Leaz
Lofoty
Majorka
Marmolada
Matterhorn
Montserrat
Morskie Oko
Orpierre
Osp
Paklenica
Penon de Ifach
Portland
Presles
Rumunia
Saleve
Sanetsch
Sardynia
Sella
Sperlonga
Sulov
Tofana
Tre Cime
Triglav
Vanoise
Verdon
 

Kamieniec

opracowanie: Magda Badowska
zdjęcia: Leszek Bedrejczuk, Tomek Markiewicz

Rejon

Rejon zwany potocznie Kamieńcem znajduje się niedaleko Krosna - miasta w południowo - wschodniej Polsce. Najprościej dojechać drogą krajową z Rzeszowa i w miejscowości Czarnorzeki skręcić przy znaku drogowym prowadzącym do Zamku Kamieniec z XIII wieku. Sam zamek jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych na Podkarpaciu a skały leżą tuż obok zamku.

W okolicy nie ma za wielu turystów. Goście zwiedzają przede wszystkim zamek, czasem spacerują naokooło. Wśród nich najwięcej jest wycieczek szkolnych, obserwujących z zainteresowaniem Wasze kolejne przechwyty - wtedy możecie poczuć się "prawdziwym mężczyzną" ;-).

Historia regionu

Kolebką wspinania na Podkarpaciu jest rezerwat Prządki, połozony kilometr dalej przy szosie w stronę Krosna. W rezerwacie powstały najpiękniejsze drogi z liną - skały sięgają tam 25 metrów. Niestety, w 1995 zakazano wspinania z liną i wyrwano wszystkie ringi. Pozostał buldering - bardzo ciekawy, ale nielegalny. Po zlikwidowaniu asekuracji w rezerwacie uwaga wspinaczy przeniosła się na Kamieniec, gdzie powstały i wciąż powstają bardzo ciekawe i trudne drogi.

Charakterystyka wspinania

Podkarpackie piaskowce nie przekraczają 25 metrów, więc charakter wspinania na nich jest czysto sportowy. Na Prządkach dominuje buldering - z konieczności, ponieważ wszystkie ringi zostały zlikwidowane. W Kamieńcu można się wspinać z liną - drogi są ubezpieczone ringami, choć niekiedy dość starymi. Na niedawno powstałych drogach są nowe, bezpieczne ringi. Najpopularniejszą skałką w Kamieńcu jest Krowia Turnia. Znajduje się na niej kilkadziesiąt dróg, od łatwych "czwórek", poprzez klasyczną "piątkę" - Krowią Drogę, do trudnych, sportowych dróg o trudnościach do VI.4. Na innych, mniejszych skałkach także mozna znaleźć trudne drogi - w tym najtrudniejszą drogę Kamieńca - Grunwald 1410 VI.5 na Słonecznej Turni. Kilka dróg ma wycenę VI.3 i VI.4. Dla wspinaczy o mniejszych umiejętnościach również znajdą się drogi - VI i VI.1.

Godne polecenia

Wizytę w Kamieńcu warto rozpocząć od Krowiej Drogi na Krowiej Turni - jest to piękna rysa o trudnościach V. Z trudniejszych dróg warto polecić Alibabę VI.1 na Krowiej Turni, razem z nowo poprowadzonym jej prostowaniem - Ogrodami Semiramidy VI.2+. Na Krowiej znajdują się także: ładny Filar Jaworskiego VI z wariantem Rozcieńczalnik Powietrza VI.2, Prawa Płyta VI+ z wariantem prostującym VI.2+. Warto spróbować swoich sił na rajbungu - na Kursowej II - Teodor VI+ i trudniejszy Dragon VI.2+. Na Eigerku ładne drogi to Muminki VI.1+ i Bulinki VI.1. Z trudniejszych dróg można polecić Dywagacje Przedwyborcze VI.3 na Słonecznej Turni, na Krowiej Hiberborejczyka VI.3+/4, Mniejsze Zło VI.3+ (z projektem przedłużenia wycenianym wstępnie na VI.6+) oraz Małego Gladiatora VI.4.

Noclegi

Najlepszym sposobem na nocleg w Kamieńcu jest skorzystanie z pola namiotowego, prowadzonego przez właścicieli karczmy "U Jana", tuż pod zamkiem i pod skałami. Noclegi oferuje także gospodarstwo agroturystyczne "Borówka", położone także tuż obok skał. W ostateczności można wynając pokój we wsi lub dojeżdżać z Krosna.

Gdzie szukać informacji

Najszersze informacje o tym regionie oferuje strona www.rkw.org.pl - topo, informacje praktyczne oraz wiele interesujących szczegółów. Topo Kamieńca znajduje się również na stronie: www.offwidth.ovh.org

Galeria

01_resize.jpg 02_resize.jpg 03_resize.jpg
Kamieniec
fot. Tomek Markiewicz
Krowia Droga (V)
fot. Leszek Bedrejczuk
Mały Gargamel (VI.4)
fot. Tomek Markiewicz
04_resize.jpg 05_resize.jpg 06_resize.jpg
Muminki (VI.1+)
fot. Tomek Markiewicz
Droga Muminki
fot. Tomek Markiewicz
Droga Muminki
fot. Tomek Markiewicz
07_resize.jpg 08_resize.jpg 09_resize.jpg
Bulinki (VI.1)
fot. Tomek Markiewicz
Żelazo Nie Klęka (VI.3)
fot. Tomek Markiewicz
Droga Żelazo Nie Klęka
fot. Tomek Markiewicz
10_resize.jpg 11_resize.jpg 12_resize.jpg
Droga Żelazo Nie Klęka
fot. Tomek Markiewicz
Droga Żelazo Nie Klęka
fot. Tomek Markiewicz
Hiperborejczyk (VI.3+)
fot. Tomek Markiewicz
13_resize.jpg 14_resize.jpg 15_resize.jpg
Kryska na Tygryska (VI.4+)
fot. Tomek Markiewicz
Droga Kryska na Tygryska
fot. Tomek Markiewicz
Droga Kryska na Tygryska
fot. Tomek Markiewicz
16_resize.jpg 17_resize.jpg
Droga Kryska na Tygryska
fot. Tomek Markiewicz
Droga Kryska na Tygryska
fot. Tomek Markiewicz

Kamieniec - komentarze

brak komentarzy.



dodaj nowy komentarz

ue (c) UKA 2004
zastrzeżenia prawne
uka
Publikacja przygotowana i wydana dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej