stars Climbing Europe
 nowości  forum  klub  ścianka  kurs  sekcja juniorów  teksty  topo  galerie  linki  Łukasz Wajs  english  
topo poradyenglishhomeszukaj 
 
Adlitzgraben
Adrspach
Alpy Delfinatu
Arco
Ardeche
Ayna
Bergel Piz Badile
Buoux
Calanques
Ceuse
Chamonix
Chateauvert
Cinque Torri
Costa Daurada
Crni Kal
Dachstein
Duchere
El Chorro
Ferentillo
Finale Ligure
Forada
Frankenjura
Freyr
Gesauseberge
Gritstone
Hollental
Hradok
Istria
Jura
Kamieniec
Korsyka
Kotecnik
Krym
La Riba
Leaz
Lofoty
Majorka
Marmolada
Matterhorn
Montserrat
Morskie Oko
Orpierre
Osp
Paklenica
Penon de Ifach
Portland
Presles
Rumunia
Saleve
Sanetsch
Sardynia
Sella
Sperlonga
Sulov
Tofana
Tre Cime
Triglav
Vanoise
Verdon
 

Morskie Oko

opracowanie: Jakub Radziejowski
zdjęcia: Grzegorz Głazek, Paweł Józefowicz, Jakub Radziejowski, Maciej Tertelis (schematy)

Rejon

Morskie Oko (Tatry Wysokie), Polska.

Dojazd

Jak dojechać do Morskiego Oka wie każdy. Z Zakopanego na Polanę Palenicę (kierunek na przejście graniczne w Łysej Polanie), gdzie zostawiamy samochód na płatnym parkingu - stąd 9 kilometrów asfaltową droga do schroniska lub 8 kilometrów na tabor PZA na Włosienicy (czynny tylko latem)

Historia

Historia wspinania w Morskim Oku to historia polskiego wspinania w ogóle - to tu rozgrywały się najważniejsze wydarzenia w historii taternictwa. To tu padały największe problemy - to tu padają odnotowywane rekordy czasów przejść. O ile nikogo właściwie nie obchodzi, kto pierwszy zdobył Rysy, o tyle historia zdobycia wschodniej ściany Mnicha, "lewej" Kazalnicy, pierwszego zimowego przejścia "Łapy" na Zerwie to elementy historii, które każdy aspirant taternictwa zna.

Pierwsze duże problemy (północna Mięgusza, Filar Mięgusza, Wschodnia Mięgusza, Łapa na Zerwie) padały w okresie międzywojennym lub w czasie trwania II Wojny Światowej. Jednakże to lata 50-te i 60-te przyniosły przełamanie barier w myśleniu o nowoczesnej wspinaczce - "Wariant R" (1955), "Lewa Kazalnica", pierwsze zimowe przejście "Łapy", Filar Zerwy, i inne ówczesne hardcory wskazywały nowe trendy i wysoko stawiały poprzeczkę dla następnych pokoleń.

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych powstało wiele trudnych dróg. Powstał też dylemat - "spitować czy nie?". Jako, że rok 2003 przyniósł 10 nowych dróg - ospitowanych całkowicie od góry - możemy śmiało powiedzieć, ze dyskusja trwa... a jej końca nie widać.

Rodzaj wspinania

Wspinanie w Tatrach to przede wszystkim wspinanie w granicie. Bardzo różnym granicie - od wspaniałych i litych płyt, rys i zacięć na Mnichu czy środkowej części Kazalnicy, po skałę, której jakość pozostawia wiele do życzenia. Pomimo tego, że wspinanie w Morskim Oku należy zakwalifikować w charakterze do wspinania górskiego, to jednak przyjeżdżający tu latem nie powinien oczekiwać 1000 metrowych ścian. Największa z letnich ścian - Kazalnica oferuje ok. 400 metrów wspinania.

Wystawa ścian w Morskim Oku nie sprzyja opalaniu się. Południowych ścian nie ma w ogóle. Wschodnie ściany Mnicha i Mniszka to wyjątek. Reszta oferuje wspinanie o wystawie północnej, północno-wschodniej i zachodniej (Kopa Spadowa, Żabi Mnich).

Najtrudniejsze drogi znaleźć możemy na Mnichu. Tam też znajdziemy wspaniałe acz krótkie drogi w przedziale od VI do VIII, zarówno te w pełni ospitowane jak i te, na których przyda się zestaw kości i friendów.

Wspaniałe długie, letnie drogi oferuje Kazalnica (do IX+). Podobnie jak na Mnichu znajdziemy tu w pełni obite drogi, jak i takie, na których musimy się asekurować. Na niektórych haki są niezbędne.

Poza tym, Morskie Oko oferuje kilka ścian o charakterze górskim - wschodnia ściana Mięguszowieckiego Szczytu (drogi od V do VII) o długości 350 metrów, północna ściana ŻTM-u (od IV do VII) - 350 m., północna Wołowej Turni (400 m. drogi od V do A2). Drogi na tych ścianach nie posiadają jeszcze kompletu przelotów, wymagają od wspinającego się dobrej orientacji w ścianie i umiejętności bezpiecznej asekuracji. Pomimo pięknych, litych odcinków jest na tych ścianach wiele fragmentów "górskich" (czytaj kruchych).

Z krótszych ścian nie można pominąć Mniszka (ok. 200 m.) z drogami do VIII- (na własnej protekcji), Kopy Spadowej (drogi od V do VII+), Żabiego Mnicha (od V do VII), Zadniego Mnicha (od III do VIII-) no i przede wszystkim najpopularniejszej chyba ściany otoczenia Morskiego Oka - Czołówki MSW z zestawem dróg od V do VIII, a także masywnymi hakówkami za A3.

Zimą sytuacja zmienia się radykalnie. Krótkie i łatwe problemy zmieniają swój charakter na alpejski. Nie dostrzegane latem ściany (Kocioł Kazalnicy, Cybryna, Północna MSW, Niżnie Rysy) stają się pierwszorzędnymi celami zimowymi. Ostatnio widać też tendencję do odkrywania całkiem małych ścianek, gdzie można bawić się w szlifowanie formy i zapoznawanie z zimowymi trudnościami bez narażania się na nocny powrót (Próg dolinki za Mnichem i Bula pod Bandziochem)

Prywatne doświadczenia

Najpiękniejsze letnie drogi w okolicy Morskiego Oka (wg mnie oczywiście)

 • Filar Kazalnicy - najpiękniejsza droga w Tatrach (IX+ albo VII, Ae - po nitach), czasem Wielki okap (IX+) obchodzony jest szóstkowymi trawersami po prawej. Zabrać komplet kości i kilka friendów. Proszę nie przejmować się pierwszymi 200 metrami łatwego wspinu wśród traw. Góra drogi jest tego warta...
 • Symfonia Klasyczna też na Kazalnicy. Droga z klasą. Pierwsze trzy wyciągi to wymagające szóstkowe wspinanie (haki raczej niezbędne, choć wyciągi te były robione bez haków). Potem wyciąg wspólny z Pająkami (VII/VII+) i kontynuacja Filarem
 • Warianty Małolata, Kazalnica - jedna z dłuższych, przystępnych (VI+) dróg na Zerwie - jednocześnie jedna z piękniejszych dróg w Tatrach. Świetnie uczy topografii ściany. Wystarczy zabrać komplet ekspresów, mały zestaw kości i 3-4 friendy.
 • Oraz pozostałe drogi na Kazalnicy.
 • Hobrzański, Fereński i Wariant R na Mnichu (zestaw kości i kilku friendów nie zaszkodzi - szczególnie na Hobrzańskim). Tak naprawdę, na Mnichu można śmiało uderzać na wszystkie drogi. Po prostu wszystkie są piękne...
 • Drogi ospitowane: Pachniesz Brzoskiwnią (VII-) na Kopie Spadowej, Greystone (VII), Preludium (VIII), Porfawora (VIII) na Czołówce MSW, Fantazja (VII-) na Żabim Mnichu
 • Surdel na wschodniej ścianie MSW
 • Szare Zacięcie i Czarne Zacięcie na Czołówce MSW (komplet kości może się przydać...)

Zimą (wyceny zimowe):

 • Wspaniałe drogi na Kotle Kazalnicy ze szczególnym uwzględnieniem klasyków w postaci np. Sprężyny (VI, A1)
 • Drogi na Kazalnicy - zmieniające się zima w drogi o klasie alpejskiej: Długosz (V+, A1), Łapiński - Paszucha ("Ła-Pa", V+ A0), Filar (V+, A1), Diretka (V+, A1) no i oczywiście sporo hardcorów (Superparanoja, Wish You Were Here, Czok-Kiełkowski - no i nowość - jeszcze bez przejścia zimowego Bushido VIII, A3)
 • Północna ściana MSW - Droga klasyczna (IV) i Direttissima (V)
 • Północno wschodni filar MSW (1200 m., V)
 • Krótkie drogi na Progu Dolinki za Mnichem - dobre na początek i na zapoznanie się ze specyfika zimowego wspinania
 • Prawa depresja Niżnich Rysów (IV-)
 • Komin Węgrzynowicza na Wołowym Grzbiecie (V)
 • Piękne zimowe drogi na Turni Zwornikowej Cubryny: Momatiuk (VI, A2), Trzy Pory roku (V+, A2+), Urojenia (V+, A1), Diretissima (VI, A2+)

Noclegi

Wybór nie jest zbyt duży. Zimą schronisko przy Morskim Oko - w tzw. "starym schronie". Latem schronisko albo tabor na Włosienicy (około 15 minut przed samym Morskim Okiem)

Jedzenie należy przynosić z Zakopanego (można gotować i w schronisku i na taborze). Można też stołować się w schronie.

W schronisku można wypisać się w książce wyjść (na wszelki wypadek...).

Biwakowanie (poza taborem) jest zabronione w całych Tatrach. No chyba, że w ścianie.

Mapy i przewodniki, strony www

topo:

http://www.wspinanie.pl/topo/polska/tatry/mnich/index.htm
http://www.wspinanie.pl/topo/polska/tatry/zadni_mnich/index.htm
http://www.wspinanie.pl/topo/polska/tatry/kopa_spadowa/index.htm
http://www.wspinanie.pl/topo/polska/tatry/index.htm
http://www.topr.com.pl/topr_wspin_schemat.asp - topo różnych tatrzańskich dróg

Inne:

http://www.cyf-kr.edu.pl/tpn/ Tatrzański Park narodowy
http://www.zakopane.pl/ - Zakopane
http://www.topr.pl - Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze

Przewodniki:

 • Plakaty z wrysowanymi drogami: Mnicha, Kazalnicy, MSW oraz Zamarłej Turni i Koscielców - wyd. Master Topo i Fabre (2002-2003)
 • Władysław Cywiński: Tomy 1-10 przewodnika po Tatrach. Morskiego Oka dotyczą tomy: nr 7 (Grań Żabich), nr 8 (Cubryna), nr 9 (Rysy), nr 10 (Miegusze)
 • "Zerwy Tatr" Grzegorz Głazek (w przygotowaniu)
 • "Kazalnica" Jan Żurawski (stare wydania niedostępne - nowe w przygotowaniu)

Umieszczone poniżej zdjęcia i schematy z Zamarłej Turni, Kościelca, Galerii Gankowej, Młynarczyka oraz Organów nie pochodzą z otoczenia Morskiego Oka, lecz z innych dolin tatrzańskich.

Plakaty MasterTopo

Mnich
(c) Grzegorz Głazek, MasterTopo
Kazalnica
(c) Grzegorz Głazek, MasterTopo
Zamarła Turnia
(c) Grzegorz Głazek, MasterTopo

Topo

Mnich_NW_war_klasyczne_kopia_resize.jpg Tatry_Czolowka_Miegusza_Gre_resize.jpg Tatry_Gran_Apostolow_resize.jpg
Mnich NW, "Warianty Klasyczne"
rys. Maciej Tertelis
fot. Grzegorz Głazek, MasterTopo
Czołówka MSW, "Greystone"
rys. Maciej Tertelis
Gran Apostołów
rys. Maciej Tertelis
Tatry_Kopa_Spadowa_Misio_resize.jpg Tatry_Kopa_Spadowa_Syta_Pepisia_resize.jpg Tatry_MSW_Maczka_resize.jpg
Kopa Spadowa, "Misio"
rys. Maciej Tertelis
Kopa Spadowa, "Syta Pępisia"
rys. Maciej Tertelis
MSW, Lewa droga Mączki
rys. Maciej Tertelis
Tatry_Mnich_Ny_Ny_Ny_resize.jpg Tatry_Mnich_Waclaw_resize.jpg Tatry_Niznie_Rysy_Tomkowe_Igly_Gorna_czesc_resize.jpg
Mnich "Ny-Ny-Ny"
rys. Maciej Tertelis
Mnich "Zemsta Wacława"
rys. Maciej Tertelis
Niżne Rysy, Tomkowe Igły, górna częsć
rys. Maciej Tertelis
Tatry_Zabi_Kon_Gran_resize.jpg Tatry_Zabi_Mnich_Czech_Ustupski_resize.jpg Tatry_Zadni_Mnich_Komplex_Stolicy_resize.jpg
Gran Żabiego Konia
rys. Maciej Tertelis
Żabi Mnich, "Czech-Ustupski"
rys. Maciej Tertelis
Zadni Mnich, "Kompleks Stolicy"
rys. Maciej Tertelis
Tatry_Zadni_Mnich_Masowanie_Kompleksow_resize.jpg Tatry_Zadni_Mnich_Mroz_Heinrich_resize.jpg Tatry_Zadni_Mnich_Wakacje_w_Tybecie_resize.jpg
Zadni Mnich, "Masowanie Kompleksów"
rys. Maciej Tertelis
Zadni Mnich "Mróz-Heinrich"
rys. Maciej Tertelis
Zadni Mnich "Wakacje w Tybecie"
rys. Maciej Tertelis
Tatry_Zamarla_Turnia_Drogi_Zjazdowe_resize.jpg Tatry_Zamarla_Turnia_Egzamin_z_Fizyki_resize.jpg Tatry_Zamarla_Turnia_Mu_Mu_Mu_resize.jpg
Zamarła Turnia - drogi zjazdowe
rys. Maciej Tertelis
Zamarła Turnia "Egazmin z Fizyki"
rys. Maciej Tertelis
Zamarła Turnia "Mu Mu Mu"
rys. Maciej Tertelis
Tatry_Zamarla_Turnia_Warian_resize.jpg Tatry_Zamarla_Turnia_Zyga_resize.jpg
Zamarła Turnia "Warianty Klasyczne"
rys. Maciej Tertelis
Zamarła Turnia "Zyga"
rys. Maciej Tertelis

Galeria

ania_w_pylowie2_resize.jpg artur_na_simondach_resize.jpg baryla_resize.jpg
Pyłówka
fot. Paweł Józefowicz
"Epitafium" (VII+), Kazalnica
fot. Jakub Radziejowski
"Baryła-Stonawski" (VIII), Mnich
fot. Jakub Radziejowski
galeria_gankowa_resize.jpg galeria_gankowa3_resize.jpg galeria_gankowa4_resize.jpg
Galeria Gankowa
fot. Jakub Radziejowski
300-metrowa sciana Galerii Gankowej
fot. Jakub Radziejowski
"Orłowski" (VI-) na Galerii Gankowej
fot. Jakub Radziejowski
hobrazanski_resize.jpg jarek_organy1_resize.jpg kazalnica1_resize.jpg
Dry Tooling na "Hobrzanskim" (VI, A2), Kazalnica
fot. Jakub Radziejowski
Hakówka na Organach (A2+)
fot. Jakub Radziejowski
Kazalnica
fot. Jakub Radziejowski
kazalnica2_resize.jpg kociol_kazalnicy_resize.jpg koscielec_resize.jpg
Kazalnica
fot. Jakub Radziejowski
Kocioł Kazalnicy
fot. Jakub Radziejowski
"Dziędzielewicz" (VI), Koscielec
fot. Jakub Radziejowski
lewy_filar_resize.jpg mlynarczyk2_resize.jpg pachniesz_brzoskwinia_resize.jpg
Lewy filar Młynarczyka
fot. Jakub Radziejowski
Młynarczyk
fot. Jakub Radziejowski
"Pachniesz Brzoskwinią" (VII-), Kopa Spadowa
fot. Jakub Radziejowski
stad_do_wiecznosci_resize.jpg stad_do_wiecznosci2_resize.jpg stad_do_wiecznosci3_resize.jpg
Stąd do Wiecznosci (VII+, AO lub VIII+), Kazalnica
fot. Jakub Radziejowski
Stąd do Wiecznosci (VII+, AO lub VIII+), Kazalnica
fot. Jakub Radziejowski
Stąd do Wiecznosci (VII+, AO lub VIII+), Kazalnica
fot. Jakub Radziejowski
szewska_pasja_resize.jpg szewska_pasja2_resize.jpg tatry_resize.jpg
Szewska Pasja (VII+), Młynarczyk
fot. Jakub Radziejowski
Szewska Pasja (VII+), Młynarczyk
fot. Jakub Radziejowski
Panorama z Morskiego Oka
fot. Jakub Radziejowski
wishyouwerehere_resize.jpg ztm_resize.jpg
Wish you were here (VI+, A3), Kazalnica
fot. Jakub Radziejowski
"Cena strachu", (VI+) ŻTM
fot. Jakub Radziejowski

Morskie oko - komentarze

brak komentarzy.dodaj nowy komentarz

ue (c) UKA 2004
zastrzeżenia prawne
uka
Publikacja przygotowana i wydana dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej