stars Climbing Europe
 nowości  forum  klub  ścianka  kurs  sekcja juniorów  teksty  topo  galerie  linki  Łukasz Wajs  english  
topo poradyenglishhomeszukaj 
 
Adlitzgraben
Adrspach
Alpy Delfinatu
Arco
Ardeche
Ayna
Bergel Piz Badile
Buoux
Calanques
Ceuse
Chamonix
Chateauvert
Cinque Torri
Costa Daurada
Crni Kal
Dachstein
Duchere
El Chorro
Ferentillo
Finale Ligure
Forada
Frankenjura
Freyr
Gesauseberge
Gritstone
Hollental
Hradok
Istria
Jura
Kamieniec
Korsyka
Kotecnik
Krym
La Riba
Leaz
Lofoty
Majorka
Marmolada
Matterhorn
Montserrat
Morskie Oko
Orpierre
Osp
Paklenica
Penon de Ifach
Portland
Presles
Rumunia
Saleve
Sanetsch
Sardynia
Sella
Sperlonga
Sulov
Tofana
Tre Cime
Triglav
Vanoise
Verdon
 

Sperlonga

subiektywna ocena miejsca: ******

opracowanie: Jacek Czabański
zdjęcia: Katarzyna Stolarczyk, Jacek Czabański

Rejon

Sperlonga, południowe Włochy, 120 km. na południe od Rzymu.

Rodzaj wspinania

Sperlonga składa się z wielu rejonów, z których tylko kilka jest położonych przy brzegu - pozostałe są od morza odsunięte. Najbardziej znanym rejonem jest unikalna Grotta dell` Areonauta, tj. wspaniała grota (o wymiarach hali sportowej) położona tuż nad morzem.

Grotta dell` Areonauta - 30 dróg od 6a do 8c po wspaniałych naciekach i stalaktytach i w dużym wywieszeniu. Wspinanie możliwe również w pełnym deszczu.

 • poniżej 6a - 0
 • 6a-6c - 12
 • 7a-7c - 15
 • 8a i więcej - 12

Rzut oka na trudności przekonuje nas, że nie jest to miejsce na kursy. Jednak nawet będąc początkującym, warto odwiedzić grotę i zrobić choćby te najłatwiejsze drogi.

Dojście do groty: należy zaparkować przy szosie ze Sperlongi do Gaety po przejechaniu tunelu i zobaczeniu tabliczki z napisem Ultima Spiaggia. Z parkingu schodzi się w dół na plażę (300 stopni) a następnie idzie w lewo. Plaża jest prywatna, jednak poza sezonem wstęp jest darmowy i można tam biwakować. W nieczynnym poza sezonem barze jest toaleta i prysznic.

Aprodo dei Proci - rejon położony przy tej samej plaży co Grota, tyle że po drugiej stronie schodków. Wspinamy się po pionowych ścianach z licznymi okapami. Drogi nie przekraczają 25 m. długości. Trudności:

 • poniżej 6a - 10
 • 6a-6c - 21
 • 7a-7c - 7
 • 8a i więcej - 0

Sperlonga - podstawowy rejon wspinaczkowy położony nad nadmorską szosą i oferujący ładne widoki na morze. Drogi w rejonie (w sumie 296) nie są za trudne:

 • dróg poniżej 6a - 82
 • 6a-6c - 170
 • 7a-7c - 40
 • 8a i więcej - 4

Wspinanie ma charakter przede wszystkim płytowy, aczkolwiek zdarzają się również okapy. Długość dróg nie przekracza na ogół 25 m. Rejon składa się z grupy skał położonych na stromym zboczu. Niewątpliwą zaletą są szerokie widoki na morze.

Moneta - w pobliżu rejonu Sperlonga, ale położony wysoko na wzgórzu (podejście ok. 30 min.) oferuje:

 • 83 drogi poniżej 6a
 • 6a-6c - 81
 • 7a-7c - 29
 • i tylko jedną drogę 8a+.

Pueblo oferuje 103 drogi, z tego:

 • ponizej 6a - 31
 • 6a-6c - 48
 • 7a-7c - 20
 • 8a-8c - 4

Charakter wspinania płytowy, po dziurkach i krawądkach, co może być męczące dla nóg. Nawet w listopadzie słońce potrafi tam przygrzać. Drogi rzadko przekraczają 20 m. Dojście do rejonu: z nadmorskiej drogi należy skręcić w drogę na Gaeta (Porto Salvo) a chwilę później w lewo. Po 500 m. można zaparkować samochód i skierować się w górę do sektorów wspinaczkowych.

Gaeta - wielowyciągowy rejon tuż nad morzem. Wspaniały klif oferuje drogi o długości 120 - 200 m. Formacje: pionowe płyty. zacięcia, rysy, okapy. Drogi są generalnie łatwe tj.:

 • 4 drogi poniżej 6a
 • 8 dróg 6a - 6c
 • 2 drogi 7a

(trudności dotyczą najtrudniejszych miejsc przechodzonych klasycznie).

Dojazd: z drogi Gaeta - Terracina należy zjechać w stronę miejscowości Serapo, kierując się na Santuario della Madonna Spaccata (Madonny Zranionej). Tam należy zostawić samochód i dalej pieszo przez teren sanktuarium (za bramą od razu w lewo, przy grocie w prawo). Następnie przechodzi się przez furtkę i podchodzi do góry ścieżką wśród drzew i starożytnych murów. Po kilku zakrętach schodzi się ze ścieżki w prawo do krawędzi ściany. Zejście wzdłuż szlaku ubezpieczone jest łańcuchami i ringami.

We wszystkich powyższych sektorach wystawa ścian jest generalnie południowa a wspinanie możliwe jest od jesieni do wiosny. Latem będzie na ogół za gorąco, aczkolwiek przewodnik podaje, że nadmorska bryza chłodzi wystarczająco.

Dokładne położenie oraz dojazd

Rejon Sperlonga wziął swoją nazwę od małego miasteczka położonego nad brzegiem morza Tyreńskiego. Na rejon składa się kilka grup skał rozciągniętych wzdłuż wybrzeża pomiędzy miasteczkami Terracina i Gaeta. Sperlonga leży ok. 110 km. na południe od Rzymu (ok. 1900 km. z Warszawy).

Dojazd z Rzymu nadmorską drogą N148, bądź śródlądową N7 do Tarraciny, a następnie dalszych 20 km. wzdłuż morza do Sperlongi.

Krótka historia rejonu

Rejon eksplorowany od końca lat 70-tych. Lata 80-te przynoszą intensywną eksplorację i otwieranie kolejnych sektorów. W latach 90-tych powstają pierwsze drogi w grocie dell'Areonauta (pierwsza droga - "Jeremy's Fun 7b i "Cavalieri Selvagii" 8a+ autorstwa F. D'Isep'a).

Prywatne doświadczenia

Wspinanie w Grocie jest interesujące, jest również jednak nieco klaustrofobiczne - nie ulega jednak wątpliwości, że formy spotykane w grocie są unikalne w skali europejskiej. Niemniej wspinaliśmy się tam tylko jeden dzień, w pozostałe woleliśmy wyjść na otwartą przestrzeń.

Noclegi i inne patenty

Darmowy nocleg - poza sezonem letnim, kiedy i tak jest za gorąco - możliwy jest przy Grotta dell` Areonauta. Przy nieczynnym barze dostępna jest toaleta a czasami nawet ciepły prysznic. Ponadto, przy szosie mieszczą się kwatery (poza sezonem tanio) a w Sperlondze są kempingi. Przewodnik i sprzęt wspinaczkowy (mały wybór) można kupić w sklepie - restauracji "Guido" położonej za ostatnim tunelem jadąc ze Sperlongi w stronę Gaety.

Przewodniki i mapy, strony www

WWW
http://www.arrampicata.net/lazio.htm - opis rejonu, drogi, wyceny (po włosku)
http://www.climbonthe.net/lazio/gaeta/gaeta.htm - topo rejonu Gaeta
http://www.hotelgrazia.com/eng/paradiso.htm - opis rejonu i hotel! (wł./ang./niem.)
http://www.uka.pl/txt_main.php?q=show_fl&tekst_id=159 - opis wyjazdu ekipy z UKA
http://akg.sparta.net.pl/relacje/sperlonga_tibory.php - opis wyjazdu ekipy z AKG
http://www.pg.gda.pl/org/akw/report.html - opis wyjazdu ekipy z AKW
http://www.sperlonga.it - informacje turystyczne
http://www.italyheaven.co.uk/sperlonga.html - informacje turystyczne

Przewodniki
"Sperlonga - nadmorska perła" - opis Moniki Niedbalskiej, "Góry" z czerwca 2000r.

Inne

Sperlonga jest urokliwym, kamiennym miasteczkiem górującym nad pięknymi, piaszczystymi plażami. Obok miasteczka znajdują się niedawno odnalezione ruiny Wilii Tyberiusza, mieszczącej się nad brzegiem morza, częściowo w grocie. Oczywiście należy próbować lokalnego wina. Już Horacy zachwycał się winem ze szczepów Falemum i Caecubum uprawianych pomiędzy Gaetą a Sperlongą. Największe atrakcje znajdują się jednak w promieniu 100 km. Mam tu na mysli przede wszystkim Rzym oraz, w drugą stronę, Neapol i Pompeje.

Galeria

sperlonga_resize.jpg sperlonga2_resize.jpg sperlonga3_resize.jpg
Noc w Sperlondze
fot. Jacek Czabański
Podejście do Grotty
fot. Jacek Czabański
Przed Grottą
fot. Jacek Czabański
sperlonga4_resize.jpg sperlonga5_resize.jpg sperlonga6_resize.jpg
Wspinaczka w Sperlondze
fot. Jacek Czabański
Wspinaczka w Sperlondze
fot. Jacek Czabański
A kuku!!!!
fot. Jacek Czabański
sperlonga7_resize.jpg sperlonga8_resize.jpg sperlonga9_resize.jpg
Wspinanie w Sperlodze
fot. Jacek Czabański
Wspinanie w Sperlodze
fot. Katarzyna Stolarczyk
La Grotta
fot. Jacek Czabański

Sperlonga - komentarze

brak komentarzy.dodaj nowy komentarz

ue (c) UKA 2004
zastrzeżenia prawne
uka
Publikacja przygotowana i wydana dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej